21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w listopadzie 1999 r. na wniosek Bangladeszu. Według danych UNESCO na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, lecz ponad połowa z nich jest tak rzadko używana, iż może zniknąć w przeciągu kilku pokoleń.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języków Obcych służą przede wszystkim przypomnieniu celów, dla których Dzień ten został powołany: podkreśleniu znaczenia różnorodności językowej i kulturowej, zwróceniu uwagi społeczeństw na łączące się z nauką kwestie tożsamości narodowej oraz należytego miejsca w edukacji i uświadomieniu wpływu rozumienia języka na rozwój intelektualny dziecka.
Różne są na świecie języki, lecz ten najbardziej oczywisty,
znany wszystkim od dziecka, to nasz język ojczysty.
Po polsku mówić każdy Polak umie,
lecz ani Anglik, ani Węgier go nie zrozumie.
W naszej szkole obchody Dnia Języka Ojczystego miały miejsce 25 lutego, a ich "gospodarzami" byli uczniowie klasy IV, którzy wraz ze swymi starszymi kolegami z klasy VI przygotowali montaż słowno - muzyczny. Uczniowie w recytacji, śpiewie i krótkiej inscenizacji ukazali bogactwo słów jakie zawiera polska literatura. Dodatkową atrakcję stanowiły potyczki uczniów klas II-VI, których zadaniem było głośne i wyraźne odczytanie łamańców językowych.
Nie jest prosta polska mowa, trudne są niektóre słowa.
Lecz warto uczyć się ortografii, bo kiedy już się to potrafi,
wiadomo, że przez samo "ż" się pisze wieża,
a przez "rz" kiedy goni się dzikiego zwierza.
Na zakończenie uroczystości zaprezentowane zostały prace konkursowe uczniów klasy VI: Huberta Krawca oraz Bartka Góraka, którzy w sposób graficzny przedstawili miejsca pamięci narodowej znajdujące się na terenie naszej gminy. Prace uczniów nagrodzone zostały skromnymi upominkami i zostawią zapewne ślad pamięci po tych, którzy już "za chwilę" zostaną absolwentami naszej szkoły.
Zamknięciem Dni Języka Ojczystego stał się występ taneczny dziewczyn z klas V - VI, które w nowoczesnej choreografii pokazały swój talent, szlifowany na zajęciach pozalekcyjnych.
BRAWO i gratulujemy!