Działania skierowane są do społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Turbi, dzieci z Przedszkola w Obojnej oraz mieszkańców Turbi i Obojnej.
Głównym celem projektu jest promowanie zachowań proekologicznych, poprawa jakości środowiska i bezpieczeństwa ekologicznego, wykształcenie wśród uczniów i lokalnej społeczności postaw i nawyków proekologicznych oraz poczucia odpowiedzialności za stan środowiska.
Projekt polega na przybliżaniu uczniom i mieszkańcom zagrożeń ekologicznych, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, kształtowanie mądrego, umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą. Chcemy zachęcić do podejmowania działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu, by wdrażano właściwe nawyki dotyczące oszczędzania wody, dbania o środowisko przez zbieranie makulatury, zużytych baterii, nakrętek. Przez objęcie szerokim zasięgiem edukacyjnym młodego społeczeństwa chcemy dotrzeć też do ich rodzin i społeczności lokalnej, by wykształcić postawy i nawyki proekologiczne i poczucie odpowiedzialności za środowisko.
Chcemy rozwijać świadome uczestnictwo w podejmowaniu decyzji związanych z wykorzystaniem zasobów środowiska, ukazywać mechanizmy i skutki niepożądanych zmian w środowisku i zasobach przyrody, ochronę dziedzictwa przyrodniczego i zrównoważone wykorzystanie materiałów, wody i energii, kształtowanie umiejętności monitorowania środowiska naturalnego. Zaplanowano organizację 3 konkursów ekologicznych: fotograficznego, plastycznego, konkursu na plakietkę “Ekoludek”. W ramach działań przeprowadzone zostaną pogadanki z pracownikami PSZOK-u, strażakami dot. dbałości o środowisko.
Zaplanowano wyjazd do PSZOK, oczyszczalni ścieków, UG w Zaleszanach– referat środowiska. Dzięki informacjom, które uczniowie tam uzyskają, opracowana zostanie gazetka informacyjna „Dbajmy o Ziemię”. Przeprowadzone będą zajęcia pozalekcyjne związane z ekologią we wszystkich klasach szkoły i przedszkolu.
Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Gminy Zaleszany.
Osoby odpowiedzialne za realizację: Marzena Kuna, Joanna Suter- Cygan, Anna Bieniek, Barbara Dul.