WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE
PIŁKA RĘCZNA- SUKCES W ZAWODACH GMINNYCH DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW W GRUPIE MŁODSZEJ
10 lutego w naszej szkole odbyły się GMINNE IGRZYSKA DZIECI W PIŁCE RĘCZNEJ, które zakończyły się sukcesem zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Obie drużyny zajęły I miejsce i będą reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym.
OGROMNE GRATULACJE!
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W piątkowe przedpołudnie, po pandemicznej przerwie, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym roku to uczniowie klasy III gościli swych ukochanych Dziadków, którym poświęcili piękną część artystyczną.
Każde dziecko wie, że Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto w kalendarzu, z pewnością jedno z najsympatyczniejszych i najmilszych dla wnuków. Uczniowie klasy III z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tej uroczystości. Mali artyści z przejęciem, ale i z uśmiechem na ustach, prezentowali swoje umiejętności, śpiewając piosenki, recytując wiersze oraz prezentując się w układach tanecznych. Czcigodni goście ze wzruszeniem i łezką w oku odbierali czułe słowa skierowane pod ich adresem.
Na zakończenie Seniorzy zostali obdarowani przez wnuków własnoręcznie wykonanymi prezentami oraz zaproszeni na wspólny poczęstunek.
10To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości oraz dumy. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
GMINNE ROZGRYWKI W PIŁKĘ RECZNĄ
7 lutego 2023 r. odbyły się Gminne Eliminacje Gry w Piłkę Ręczną grupy starszej /klasy VIII i część VII/. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli II miejsce w gminie.
GRATULUJEMY!
WYWIADÓWKI PO I PÓŁROCZU
PRZEKAŻ 1,5% PODATKU
Gala Działaj Lokalnie 2022
20 stycznia we Dworze „Resztówka” w Kotowej Woli odbyła się Fundacyjna Gala Wolontariatu i Działaj Lokalnie 2022. W trakcie spotkania zostały podsumowane działania, które otrzymały dofinansowanie dzięki programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Gminę Zaleszany. Nasza szkoła została wyróżniona za działania w ramach projektu „Ratujemy życie ”. W spotkaniu wzięli udział: Pan Paweł Zań koordynator Działaj Lokalnie Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK Stanisław Baska, wiceprezes Fundacji Elwira Karbarz, samorządowcy oraz grantobiorcy z sąsiednich powiatów.
To już nasz czwarty zrealizowany przez nas projekt i mamy nadzieję, że nie ostatni;)
SUCHE-19
W dniach od 09 do 13 stycznia 2023 roku po raz DZIEWIĘTNASTY uczniowie szkół gminy Zaleszany wyjechali na obóz narciarsko- snowboardowy do miejscowości Suche k. Zakopanego. Pierwszy tego typu wyjazd odbył się w styczniu 2003 roku i do 2020 organizowany był co roku, potem zaskoczyła wszystkich pandemia /dwa lata/ i wreszcie po raz 19. znowu ruszyliśmy w Tatry. W pierwszym dniu odwiedziliśmy baseny termalne „Gorący Potok” w Szaflarach- zabawa niesamowita, wieczorem odbyło się zapoznanie z regulaminami pobytu i tylko chwilę mieliśmy na piłkarzyki, bilard w świetlicy.
Wieczorem padał deszcz, dookoła śniegu nie było, tylko na stoku niezbyt gruba warstwa. Rano wstaliśmy, a za oknami prawdziwa zima. Warunki do jazdy na stoku super!
Trzy dni jeździliśmy na nartach, czy snowboardzie od rana do wieczora.
Trzeciego dnia był wyjazd wieczorem na duży stok w Suchem z wyciągiem krzesełkowym, trzy godziny zjazdów bez żadnej kolejki! Następnego dnia odbył się slalom dla wszystkich chętnych.
Przyznane zostały nagrody w różnych kategoriach ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zaleszanach.
Wieczorem odbyły się otrzęsiny, zostały nadane imiona, nowoprzyjęci do grona narciarzy i snowboardzistów prezentowali swoje różnorodne zdolności /tańce, śpiew, dowcipy a nawet akrobacje sportowe/. Zabawa była bardzo udana.
W ostatnim dniu pojechaliśmy do Zakopanego, gdzie między innymi poznawaliśmy problemy ekologiczne z jakimi mierzy się nasza zimowa stolica. Dzięki temu otrzymaliśmy dofinansowanie do transportu od Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa przy Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli.
KONCERT CHARYTATYWNY
8 stycznia 2023 roku uczniowie PSP w Turbi: Amelia Krawiec, Julia Rutyna, Antonina Górak, Anna Kolasińska, Emilia Paterek, Mateusz Kowal, Kinga Bródka, Antonina Bartoszek, Martyna Kaplita i Lena Surma, wzięli udział w koncercie charytatywnym, który odbył się w Domu Ludowym w Dzierdziówce.
OSP zaprosiła Orkiestrę Dętą z Radomyśla nad Sanem oraz dzieci i młodzież z terenu naszej gminy. Wszyscy wykonali piękne kolędy i pastorałki, a zebrane środki zostały przekazane podopiecznym zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego SPZOZ w Stalowej Woli (Rozwadów).
Wykonawcy zostali nagrodzeni brawami oraz słodkościami.
Dziękujemy naszym uczniom za udział w koncercie, dzieki któremu podopieczni zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego SPZOZ w Stalowej Woli mogli poczuć dobro i pomoc płynące od ludzi dobrej woli.
5
SZKOLNE JASEŁKA 2022/2023
Po dwuletniej przerwie spowodowanej nauką zdalną w okresie zimowym spotkaliśmy się na dużej sali gimnastycznej, żeby podziwiać naszych artystów występujących w SZKOLNYCH JASEŁKACH. Było pięknie, bardzo nastrojowo i wzruszająco.
W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej licznie zebrali się nauczyciele, uczniowie, dzieci z oddziału przedszkolnego w Obojnej, rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezusa przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz współczesnych ludzi, przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów klas 0 - III oraz solistów ze starszych klas. Puentą biblijnej historii stały się słowa pieśni "Przekażmy sobie znak pokoju..."
12
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku,
aby przyjście na świat Chrystusa przyniosło ze sobą radość, pokój, nadzieję i miłość.
Niech Nowonarodzony oświeca drogi codziennego życia, obdarza błogosławieństwem
i pomaga życie czynić szczęśliwszym.
Wesołych i rodzinnych świąt w radosnej atmosferze
życzy Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne ZS w Turbi
WIGILIE KLASOWE
Dzisiaj na 2 dni przed wigilią Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły zebrali się w swych klasach, by wspólnie spędzić czas przy szkolnych, "wigilijnych stołach". Było składanie życzeń, kolędowanie, prawdziwie świąteczna atmosfera...
9
SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
21 grudnia 2022 roku spotkaliśmy się na dużej sali gimnastycznej, żeby posłuchać uczestników Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Wszyscy wykonawcy wykazali się ogromnym talentem. Świąteczna atmosfera towarzyszyła każdemu występowi. Jury w składzie: p. Piotr Szpara /przewodniczący/, p. Weronika Kroker- Nabrzyska, p. Eugeniusz Gumieniak ustaliło wyniki:
KATEGORIA KLAS 0- III
I miejsce- Antonina Bartoszek
II miejsce- Gabriela Szelest
III miejsce- Michał Uczarczyk
Wyróżnienia zdobyli: Lena Surma, Martyna Kaplita, Wiktoria Rosły, Łucja Szczygieł
KATEGORIA KLAS II- III
I miejsce- Emilia Paterek
II miejsce- Kacper Bełzak
III miejsce- Mateusz Kowal
Wyróżnienia zdobyli: Anna Kolasińska, Kinga Bródka
KATEGORIA KLAS IV- VIII
I miejsce- Julia Rutyna
II miejsce- Amelia Krawiec
III miejsce- Antonina Górak
Wyróżnienia zdobyli: Nikola Kata, Elżbieta Brzuchnalska
Na zakończenie konkursu kolędę wykonał przewodniczący jury PAN PIOTR SZPARA.
WSZYSTKIM BARDZO GRATULUJEMY!
38
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY ZA NAMI...
18 grudnia 2022 roku odbył się kolejny kiermasz świąteczny, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na budowę hospicjum - Dom Aniołków w Skowierzynie.
Nad sprawnym przebiegiem kiermaszu czuwali uczniowie z Samorządu Szkolnego wraz z opiekunami. Chętni wolontariusze z klas siódmej oraz ósmych od wczesnych godzin porannych stawili się w szkole, by pomimo mrozu i śniegu kwestować na szczytny cel. Na kiermasz wpłynęło mnóstwo świątecznych ozdób wykonanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli, a także przez Koło Gospodyń Wiejskich w Turbi i Obojnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz ludziom o wielkich sercach, bo właśnie dzięki Wam udało się uzbierać pokaźną kwotę - 4177,04 zł!
Symboliczna "cegiełka" na budowę hospicjum zostanie przekazana na ręce Prezesa Fundacji "Z serca dla serca" po szkolnych Jasełkach 5 stycznia 2023 roku.
UWAGA!
Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek odbędzie się 21 grudnia 2022 roku o godzinie 9:00 na dużej sali gimnastycznej w naszej szkole.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
„Ratujemy życie”
Projekt "RATUJEMY ŻYCIE" realizowany w PSP w Turbi dzięki programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanemu przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Gminę Zaleszany dobiega końca. W ramach projektu odbyło się szereg spotkań ze strażakami, ratownikami i nauczycielami, a także wyjazdów do Jednostek Straży Pożarnych m.in. do Kotowej Woli, Stalowej Woli i Niska, a także Jednostki Wojskowej w Nisku. W ramach zajęć uczniowie i rodzice szkolili się z pierwszej pomocy i utrwalali zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Podsumowaniem zajęć były m.in. warsztaty plastyczne pod nazwą „Ratujemy życie”. Uczniowie poprzez swoje prace pokazali jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają strażacy i ratownicy, którzy najczęściej są pierwsi na miejscu zdarzenia. Za ich trudną i odpowiedzialną pracę jesteśmy im bardzo wdzięczni. Prace uczniów okazały się bardzo pomysłowe i tematycznie związane z naszym projektem dlatego zasługują na uznanie. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Dzięki dofinasowaniu, każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. W ramach projektu została zakupiona do naszej szkoły torba medyczna z podstawowym wyposażeniem. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania kiedyś zaprocentują i nabyte umiejętności na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów:)
"Anaruk- chłopiec z Grenlandii"
W dniu 16 grudnia 2022 r. na zakończenie projektu „Ratujemy życie”, uczniowie klas 0- III oglądali i sami brali udział w przedstawieniu teatralnym, pt. "Anaruk- chłopiec z Grenlandii" w wykonaniu aktorów z teatru "Blaszany Bębenek". Opowieść o chłopcu, który wychowuje się w mroźnej i śnieżnej krainie była dobrze już znana większości widowni, mimo to nikt się nie nudził. W spektaklu zastosowano zmienną scenografię, aktorzy również śpiewali oraz zachęcali dzieci do zabawy, aby razem z Anarukiem mogły poznawać świat. Uczniowie brali bardzo aktywny udział w spektaklu. Przedstawienie podobało się wszystkim.
Cały projekt „Ratujemy życie” realizowany był dzięki programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności wspieranemu przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Gminę Zaleszany.
1
PAMIĘTAMY...
W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w niedzielę 11 grudnia 2022 roku, w Zaleszanach odbyły się uroczystości upamiętniające górników zastrzelonych podczas pacyfikacji kopalni Wujek. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św, w intencji pomordowanych górników. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, w tym poczet naszej szkoły w składzie: Natalia, Amelia i Igor.
Po Mszy Św. uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie odśpiewany został hymn państwowy oraz odczytany został apel pamięci. Po apelu żołnierze oddali salwę honorową. Następnie delegacje złożyły wieńce przy tablicy upamiętniającej "Dziewięciu z Wujka".
PIERNICZKOWO;)
Ojej cóż za zapach, cynamon, goździki,
coś mi się wydaje, że ktoś upiekł pierniki.
Świąteczne pierniki, serduszka, dzwoneczki,
kształty przeróżne, nawet gwiazdeczki!
Rumiane, pachnące,pięknie przystrojone
zapewne na choince będą zawieszone!
Ciąg dalszy pierniczkowych wypieków przedświątecznych. Tym razem w wykonaniu klasy Zerowej, Pierwszaków oraz Drugoklasistów;)
15
Kampania „Biała Wstążka”
Z inicjatywy Samorządu Szkolnego oraz Szkolnego Koła Wolontariatu nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do Międzynarodowej Kampanii „Białej Wstążki”. Patronat nad kampanią objął wójt Gminy Zaleszany Pan Paweł Gardy. Hasłem tegorocznej Kampanii jest pytanie: „Kto Ci pomoże?”.
Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania przeciwko przemocy wobec kobiet zainicjowana i organizowana przez mężczyzn. Kampania przeprowadzana jest jednocześnie w blisko 60 krajach świata, w tym również w Polsce. Rozpoczęła się ona 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet upamiętniającym zamordowanie w 1960 r. sióstr Mirabal – działaczek na rzecz praw człowieka w Republice Dominikany. Koniec kampanii „Białej wstążki” przypada 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.
9 grudnia 2022 roku, w naszej szkole pogadanki w klasach 0 – 8 przeprowadzili uczniowie klasy VIII b ukazując istotę kampanii. Na dowód solidaryzacji uczniowie w tym dniu nosili przypięte białe wstążki, jako symbol sprzeciwu wobec przemocy, a także zobowiązania do braku milczenia i akceptowania przemocy. natomiast szkolne korytarze na tę okazję przystrojone zostaly białymi balonami.
W szkole rozpoczął się także plebiscyt, który w najbliższym czasie wyłoni spośród uczniów Dżentelmena - Ambasadora „Białej Wstążki” - ucznia wyróżniającego empatią, wrażliwością na krzywdę oraz chęcią niesienia pomocy innym. Ambasador Kampanii otrzyma podczas Sesji Rady Gminy Zaleszany certyfikat nadania tytułu oraz statuetkę.
Archiwum Aktualności