8 grudnia uczniowie z klasy III uczestniczyli w warsztatach pierniczkowych . Dzieci miały okazję samodzielnie wałkować ciasto, wykrawać, piec i dekorować pierniki. Pod czujnym okiem wychowawczyni i Pani Joli Karbarz dzieciaki wykazywały się ogromną pomysłowością w tworzeniu świątecznego przysmaku. Warsztatom towarzyszył nieustanny śmiech, a w powietrzu unosił się pachnący piernikami świąteczny nastrój. Uczniowie bogato zdobili ciasteczka posypkami, pisakami, kolorowym lukrem, a wszystko po to, by tymi słodkościami obdarować swych bliskich. Cudowne pierniczki musiały jednak być wcześniej "wypróbowane" przez wytwornych cukierników, aby mogli stwierdzić, czy mogą poczęstować nimi swych domowników. Zaangażowanie i radość na twarzach dzieci mówią o pełnym sukcesie! Serdecznie dziękujemy Pani Joli z Publicznej Biblioteki w Turbi i mamie Franciszka za ogromną pomoc w przygotowaniu i pieczeniu pierniczków.
ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ…
RATUJEMY ŻYCIE
Ostatnie miesiące upłynęły naszym uczniom pod hasłem „Ratujemy życie”. Projekt realizowany był dzięki programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Gminy Zaleszany. Dzięki wsparciu strażaków, ratowników medycznych oraz nauczycieli nasi uczniowie poszerzali swoją wiedzę i umiejętności dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Podsumowanie i sprawdzenie zdobytych umiejętności miało miejsce w czwartek 8.12.2022 r. w PSP w Turbi. Zajęcia poprowadził mgr Adam Surma, który ukończył kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i posiada tytuł ratownika. Dzięki wcześniejszym szkoleniom uczniowie bez problemu udzielali właściwych odpowiedzi i doskonale wiedzieli jak przeprowadzić akcję udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Mamy nadzieję, że umiejętności nabyte w szkole pozostają na całe życie. Dziękujemy Panu Adamowi Surmie za poświęcony czas i zaangażowanie:)
8
Z MIKOŁAJEM W MAZIARNI
7 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z klas ósmych, pod opieką Pana Dyrektora, odwiedzili Dom Opieki Senior+ w Maziarni.
Celem wizyty były mikołajki, a w dokładniej upominki, z którymi uczniowie udali się do Seniorów. W ramach zbiórki mikołajkowej przeprowadzonej w naszej szkole, zebrano wiele artykułów biurowych i papierniczych, takich, o jakich marzyli Seniorzy.
To już kolejny Dom Opieki Senior+, któremu pomogliśmy w ramach akcji mikołajkowej. Cieszymy się, że choć w tak niewielkim stopniu możemy pomóc ludziom, których wdzięczność maluje się wprost na Ich twarzach.
MIKOŁAJKOWO W NASZEJ SZKOLE
6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie,
I każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
Wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
że nikt prezentów nie daje Jemu.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia przypada święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.
W tym dniu uczniowie - wolontariusze z klasy VIII a, przypomnieli społeczności szkolnej idee wolontariatu. Zachęcali kolegów, by podobnie jak oni wstąpili do Szkolnego Koła Wolontariatu, które już od kilku lat działa w naszej placówce. Do bezinteresownej pracy na rzecz potrzebujących zachęcał także Nasz Patron - św. Jan Paweł II, którego to słowa stanowiły motto przewodnie spotkania: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Druga część akademii poświęcona była spotkaniu z wolontariuszem działającym w Fundacji "Z Serca dla Serca”, która zbiera fundusze na budowę Domu Hospicyjnego dla dzieci "Dom Aniołków" w Zaleszanach. Idea nie jest nam obca, bowiem pieniądze z pierwszego kiermaszu świątecznego przeprowadzonego kilka lat temu w naszej szkole, przeznaczone były na ten właśnie cel. Tegoroczny kiermasz, który będzie miał miejsce 18 grudnia, również będzie przeznaczony wsparciu finansowemu budowy tego Domu. Serdecznie zapraszamy!
Pamiętajmy, że warto pomagać, bo...Dobro Wraca Ze Zdwojoną Siłą!
VII miejsce w etapie REGIONALNYM Drużynowego Turnieju Szachowego Igrzysk Młodzieży Szkolnej
25.11.2022 r. drużyna starsza reprezentująca naszą szkołę w składzie: Michał Adamski- I plansza, Krzysztof Skiba- II plansza, Aleksandra Nowak- III plansza, Elżbieta Brzuchnalska- IV plansza rozegrała partie szachów w etapie rozgrywek regionalnych, które odbyły się w Rudniku. Nasi uczniowie zajęli 7 miejsce. Konkurencja była bardzo duża, a na wyróżnienie zasługuje Michał Adamski- kapitan drużyny, który wygrał aż 5 partii szachowych.
GRATULACJE DLA WSZYSTKICH ZA DUŻY WYSIŁEK WŁOŻONY
W PRZYGOTOWANIE SIĘ DO ZAWODÓW!
KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Z radością informujemy, że został rozstrzygnięty konkurs plastyczny KARTKA URODZINOWA DLA MISIA.
Na konkurs wpłynęło wiele prac, wszystkie były piękne i oryginalne. Każdemu uczestnikowi należą się gratulacje za włożony trud i pomysłowość. Jury wyłoniło zwycięzców.
Kategoria kl. 0-I
1 miejsce - Milena Szewc
2 miejsce- Kinga Krawiec
3 miejsce- Maria Pawełczak
Wyróżnienia: Hanna Szwedo, Karolina Warchoł, Kornelia Cieśla.
Kategoria kl.II - III
1 miejsce - Wojciech Szmuc
2 miejsce - Filip Wiśniewski
3 miejsce - Miłosz Grzybowski
Wyróżnienia: Dorota Haremza, Igor Krudysz, Michał Bródka.
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada dzieci klas 0-III uczestniczyły w Światowym Dniu Pluszowego Misia. Dzień ten był okazją do wesołej zabawy. Każde dziecko przyszło w ten dzień do szkoły ze swoim pluszowym przyjacielem. Dzieci z klasy „0” zaprezentowały krótki program artystyczny. Dużą atrakcją była osobista wizyta „Ukochanego Misia”. Dzieci poznały historię powstania święta, rozwiązywały zagadki o misiach ze znanych bajek. Nie zabrakło również zabaw, w których dzieci wykazały się różnorodnymi umiejętnościami. W nagrodę za udział w poszczególnych konkurencjach otrzymały medale „Przyjaciela Pluszowego Misia”.
Kolejne wesołe zabawy z Misiem już za rok.
4
KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
PSP im. św. Jana Pawła II w Turbi ogłasza
Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek,
który odbędzie się 21 grudnia 2022 roku.
Warunki zgłoszenia:
Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych:
- I kategoria kl. O – III
- II kategoria kl. IV – VIII
- III kategoria - chętni Rodzice oraz członkowie rodzin naszych uczniów.
- Dla uczestników przewidziane są nagrody i upominki!
Warunki uczestnictwa:
- Uczestnicy konkursu zobowiązani są do zaprezentowania maksymalnie trzech zwrotek wybranej kolędy lub pastorałki.
- Dopuszcza się możliwość użycia podkładu muzycznego.
- Zgłoszenia przyjmowane są do 16 grudnia 2022 roku.
Kryteria oceniania:
- Walory głosowe
- Interpretacja
- Muzykalność
- Dobór repertuaru
- Ogólny wyraz artystyczny
Wszelkich dodatkowych informacji udzielają: pani Marzena Kuna, pani Zofia Nowak oraz pan Paweł Słowik.
Serdecznie zapraszamy;)
GODZINY DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI
Godzina dostępności
- art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela
Poniedziałek
Bieniek Anna – 7.00 – 8.00
Suter – Cygan Joanna – 11.40 – 12.40
Kolasińska Dominika – 12.45 – 13.45
Straub Marek – 12.45 – 13.45
Bąk Małgorzata – 13.40 – 14.40
Słowik Paweł – 14.30 – 15.30
Czernecka Iwona – 14.30 – 15.30
Wtorek
Pawlica Danuta – 8.40 – 9.40
Bełzak Anna – 14.30 – 15.30
Bełzak Katarzyna– 11.50 – 12.20
Cubera Lidia – 11.40 -.12.40
Kułaga Urszula – 12.40 – 13.40
Kot Krzysztof – 13.40 – 14.40
Środa
Hołda Małgorzata – 8.00 – 8.30
Miszczak Grzegorz - 13.40 – 14.40
Drozd Renata – 12.45 – 13.45
Czwartek
Hołda Małgorzata – 13.00 – 13.30
Partyka Małgorzata – 13.30 – 14.30
Nowak Zofia – 13.40 – 14.40
Kroker – Nabrzyska Weronika – 14.00 - 14.30
Kuna Marzena – 12.40 – 13.40
Piątek
Surma Adam – 9.00 – 10.00 ( co drugi tydzień )
Wąsik Elżbieta – 8.45 – 9.45
Bakalarz Iwona –9.30 – 10.30
Wermińska Kinga - 12.40 – 13.40
Maj Iwona – 12.40 – 13.40
Wołoszyn Katarzyna – 14.30 – 15.00
Prosimy o wcześniejsze umówienie spotkania z danym nauczycielem
przez e - dziennik.
IV miejsce w etapie REGIONALNYM Drużynowego Turnieju Szachowego
22.11.2022 r. drużyna w składzie: Adam Zwolak- I plansza, Tymon Bełzak- II plansza, Mateusz Wołoszyn- III plansza, Marcelina Bródka- IV plansza rozegrała partie szachów w etapie rozgrywek regionalnych, które odbyły się w Rudniku. Nasi uczniowie zajęli bardzo wysokie 4 miejsce. Drużyny, z którymi przegrali trenują w klubach szachowych /1 z Rudnika i 2 z Tarnobrzega/. W dużych punktach nasi zawodnicy zdobyli ex aequo III miejsce, zdecydowały małe punkty, więc nasz sukces jest ogromny. Jednak największą satysfakcję uczniowie mieli ze zwycięstwa z drużyną stalowowolską, z którą przegrali na etapie powiatowym.
GRATULACJE!
KONKURS PROFILAKTYCZNY
Zespół Szkół w Turbi ogłasza
konkurs plastyczny i literacki pod hasłem :
„Bezpieczny świat – wolny od uzależnień”.
Narkotyki, dopalacze- to mnie nie kręci!
Cele konkursu :
- upowszechnienie wiedzy wśród uczniów na temat profilaktyki uzależnień
(alkoholizm, narkomania, nikotynizm, zagrożenia w sieci);
- uświadomienie młodzieży następstw związanych z próbami sięgania po różnego rodzaju używki oraz nieumiejętnego korzystania z Internetu, komputera, telefonu;
- pobudzanie aktywności twórczej młodzieży;
- zainteresowanie młodzieży ciekawą formą wyrażania swoich myśli i koncepcji twórczych .
Warunki uczestnictwa:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VIII.
Praca plastyczna w formacie co najmniej A-3,
Praca literacka pisana na komputerze – co najmniej 2 strony A-4,
- wiersz – co najmniej dwie zwrotki.
Termin składania prac : 26.11.2022
Prace – podpisane ( IMIĘ ,NAZWISKO , KLASA) - należy składać w gabinecie pedagoga szkolnego.
Udział w konkursie oznacza wyrażenie zgody na publikację pracy i danych osobowych ich autora na stronie internetowej szkoły i gminy Zaleszany www.zaleszany.pl, a także wykorzystanie ich w celu popularyzacji konkursu-(prezentacja na gazetkach szkolnych szkoły).
Oceny prac dokona komisja konkursowa powołana przez organizatorów.
Fundatorem nagród jest: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zaleszanach.
Zapraszamy do udziału!
WYWIADÓWKI
"KOPCIUSZEK I KAMIEŃ ŻYCIA"
18 listopada uczniowie z klas 0 - III wybrali się do kina Helios w Stalowej Woli
na spotkanie z ...Kopciuszkiem!
Nie był to jednak Kopciuszek, którego zapewne dobrze już znali z bajki Charlesa Perraulta, ale zupełnie inny, szukający prawdziwej przyjaźni i prawdziwego księcia. Kopciuszek wraz z początkującą czarodziejką i dwiema rozgadanymi myszami stawia sobie za punkt honoru, aby odczarować zamienionego w gryzonia księcia Alexa. Niestety żadne magiczne zaklęcia nie chcą odwrócić złego uroku, więc jedynym sposobem na przywrócenie ukochanemu ludzkiej formy jest odnalezienie legendarnego Kamienia Życia. Przyjaciele udają się na pełną przygód, cudów i niebezpieczeństw wyprawę do dalekich krain.
Czy przyjaźń Kopciuszka i jej przyjaciół okaże się na tyle silna, aby wytrwać do samego końca tej niesamowitej przygody? Jeżeli jest to uczucie szczere i prawdziwe to nie straszne mu nawet największe czary tego świata! Nasi najmłodsi uczniowie już znają odpowiedzi na te pytania:)
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Wyśmienita jest zabawa andrzejkowa we wróżenie,
trzeba jednak ją traktować z lekkim oka przymrużeniem;)
Już 17 listopada w naszej szkole odbyły się zabawy andrzejkowe: dla młodszych i starszych uczniów. W całym budynku rozbrzmiewała wesoła muzyka, przeplatana różnymi zabawami i konkurencjami.
Uczniowie wraz z wychowawcami zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych, oczywiście z przymrużeniem oka;) Było lanie wosku, a "panny i kawalerowie" sprawdzali, kto pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż.
Samorząd Uczniowski zaprosił na tę okazję DJ-a, który zadbał o wspaniałą zabawę dla młodszych i starszych...Fakt, że dzieci nie chciały iść do domu oraz wypieki na buziach świadczyły o miłej zabawie.
Wszyscy się świetnie bawili, a szczególnie król i królowa balu, którymi zostali uczniowie klasy II!
7
WSPIERAMY CZYTELNICTWO
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowy, ciekawy księgozbiór. Mogli przekonać się o tym nasi świeżo Pasowani uczniowie, czyli Pierwszoklasiści, którzy oficjalnie stali się czytelnikami, dzięki otrzymanym kartom bibliotecznym.
Choć szkolna biblioteka była przez nich dotąd bardzo często odwiedzana, to jednak ta wizyta była inna od wszystkich. Pani bibliotekarka wprowadziła młodych czytelników do królestwa książek, a następnie Panie wychowawczynie rozpoczęły Ich oficjalną przygodę z czytelnictwem.
Oby młodzi uczniowie potrafili odkryć bogactwo mądrości płynących z książek!
104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
W poniedziałkowe przedpołudnie cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się w sali gimnastycznej, by wsłuchać się w słowa wierszy i pieśni patriotycznych, oddających długą drogę Polaków do odzyskania niepodległości. W refleksyjny nastrój wprowadziła wszystkich podróż "Pociagiem do wolności", który stał się mottem przewodnim uroczystości.
Montaż słowno - muzyczny łączył tradycyjne utwory patriotyczne (wiersze Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Władysława Bełzy, pieśni „Rota”, „Piechota” i „My, Pierwsza Brygada”) oraz teksty współczesne. Przybliżył także bolesny fakt utraty przez Polskę suwerenności, nadzieje Polaków przeplatane porażkami oraz wielką determinację, by wreszcie żyć w wolnej Polsce. Te marzenia urzeczywistnił marszałek Józef Piłsudski, którego wkład w odzyskanie niepodległości upamiętniło przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy VIII b oraz młodszych kolegów, a także chóru szkolnego.
3
"CHROŃMY MŁODOŚĆ OD E-UZALEŻNIEŃ"
Przedstawiciele uczniów klasy 8a i 8b naszej szkoły, we współpracy ze Stowarzyszeniem Ruchu Pomocy Psychologicznej „INTEGRACJA”, włączyli się w realizację programu profilaktycznego "CHROŃMY MŁODOŚĆ OD E-UZALEŻNIEŃ".
Projekt realizowany jest w okresie od 1 września do 31 grudnia 2022 roku. Skierowany jest w szczególności do 15 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu stalowowolskiego.
Zasadniczym celem projektu jest wzrost wiedzy i świadomości młodzieży szkolnej, kadry pedagogicznej i rodziców w zakresie uzależnień behawioralnych poprzez realizację szeregu kompleksowych i spójnych działań profilaktyczno-edukacyjnych.
Nasi uczniowie na początku listopada uczestniczyli w trzydniowych warsztatach umiejętności psychospołecznych dla liderów młodzieżowych, by poprowadzić zajęcia profilaktyczne z rówieśnikami pod nadzorem pedagoga szkolnego. Młodzi liderzy będą również uczestniczyć w spotkaniach z rodzicami podczas wywiadówek.
Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców uczniów zaangażowanych w projekt za pomoc w dotarciu młodzieży na warsztaty, które odbyły się w Stalowej Woli.
„Ratujemy życie” - szkolenie dla uczniów
W ramach projektu „Ratujemy życie”, zrealizowanego dzięki programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Gminy Zaleszany, 14 listopada w naszej szkole odbyło się szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy, którego odbiorcami byli uczniowie klas IV - VIII.
Szkolenie przeprowadzili wykwalifikowani ratownicy medyczni, którzy w bardzo przystępny i obrazowy sposób przekazali uczniom wiedzę na w/w temat. Spotkało się ono z dużym uznaniem wśród uczniów, czego dowodem były gromkie brawa i podziękowania skierowane do ratowników.
Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza okaże się przydatna i być może kiedyś uratuje nawet komuś życie.
5
Archiwum Aktualności